Гриби

Гриб боровик – корисні властивості, протипоказання і рецепти

Ви, коли-небудь помічали, що саме гриб боровик згадується у безлічі казок та віршів? І це не дивно, адже він дуже величний та інтелігентний. Грибник, що відшукав в лісі боровика, завжди дуже задоволений своєю знахідкою. Виною тому, прекрасний зовнішній вигляд і дивовижні смакові якості.

Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Опис і характеристика, фото

Зовнішні характеристики боровика:

 • Тіло масивне.
 • Ніжка потовщена до низу або ж посередині. Структура зустрічається волокниста або з лускатої сіточки, іноді рівна.
 • Капелюшок округлий, що зовні нагадує подушку. Може бути повністю гладким або бархатистим на дотик.
 • М’якуш гриба має білий або лимонний відтінок. Після зрізування, набуває синього або червоного кольору, іноді може залишитися білим.
 • Пори в основному червоні або жовті, але можуть бути і білі.
 • Трубчастий шар у міру старіння гриба змінюється з білого в ясно-жовтий, при натисканні утворюється пляма оливкового кольору.

Виготовлений порошок коричневого кольору з різними відтінками.

Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Боровик (болетус, болет) відноситься до сімейства Болетові. Якщо назву перевести буквально, вона звучатиме таким чином: “гриб, що росте в хвойних лісах”.
Боровики зустрічаються по всьому світу. Де росте це дивовижний гриб? У листяних і хвойних теплих лісах. Якщо ви вирішили відправитися на “полювання”, то шукати гриби потрібно під буками і грабами, каштанами, хвойними деревами, дубами. Будьте готові до того, що можете знайти як групу грибів, так і один єдиний. Коли ростуть? Збір починається з кінця весни, і закінчується в жовтні.

Боровик в народі називають білим грибом або царем грибів. Здавалося б, що білі гриби – це абсолютно інший вид. І тут виникає питання, чим відрізняється білий гриб від боровика? Так от, боровик – це рід грибів, а білий гриб – це різновид гриба, який вважається родом боровиків.

Боровики включені в першу та другу категорії харчової цінності. Це говорить про те, що їх можна готувати без попередньої обробки.
Харчова цінність боровика (на 100 грам):

 • Білки – 4 грами.
 • Жири – 1,5 грама.
 • Вуглеводи – 1,1 грам.
 • Калорійність – 22 калорії.

Види боровиків

 1. Березовий білий гриб (Boletus betulicola). Є самостійним видом. Друга назва колосовик, оскільки він з’являється в той період, коли колоситься жито. У діаметрі капелюшок може досягати до 15 сантиметрів. Зустрічаються як білі, так і ясно-жовті представники. Капелюшок у формі подушки, ніжка – у формі барильця. М’якуш білий. При зрізуванні пахне. Їстівний.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 2. Дубовий білий гриб (боровик сітчастий, Boletus reticulatus). Капелюшок в діаметрі може досягати до 30 сантиметрів, в суху погоду розтріскується. Колірна палітра від коричневого до сірувато-бурого, іноді з вкрапленнями. У дорослого гриба капелюшок у формі подушки, ніжка – у формі циліндра. М’якуш білий. Аромат приємний, смак солодкуватий. Їстівний.
 3. Бронзовий боровик (Boletus aereus). У діаметрі капелюшок може досягати до 17 сантиметрів. М’якуш твердий, з періодом дозрівання набуває білого кольору та стає м’яким. Сам гриб червоно-коричневого відтінку. Є рідкісним грибом, групи складають не більше трьох штук. Їстівний.
 4. Боровик красивий (Boletus calopus). Капелюшок світло-коричневий або оливково-бурий з сірим відтінком. У діаметрі досягає до 15 сантиметрів. Ніжка циліндрична. М’якуш білуватий, при зрізуванні може синіти. Неїстівний.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 5. Боровик Берроуза (Boletus barrowsii). Капелюшок круглий, м’ясистий, в діаметрі досягає до 25 сантиметрів. Колірна гамма різноманітна, від коричневого до сірого. Ніжка булаво-подібна. М’якуш білий та щільний, солодкуватий, з вираженим грибним ароматом. Збір можна починати в червні. Їстівний.
 6. Вовчий боровик (Boletus lupinus, обманка, сатанинський гриб). Капелюшок в діаметрі досягає до 10 сантиметрів, рідше до 20 сантиметрів. Колірна палітра від ніжно-рожевого до червоного, коричневого. Ніжка циліндрична. М’якуш щільний, ніжно-жовтий. Гриб не має особливого смаку та аромату. Умовно-їстівний.
 7. Двоколірний боровик (Boletus bicolor). Маленькі гриби мають опуклий капелюшок, який з дозріванням відкривається. Має яскравий червоний відтінок. М’якуш білий, при зрізі може синіти. Їстівний. Але будьте уважні, має отруйного двійника, єдина відмінність – неїстівний яскравіший.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 8. Жовтий боровик (Boletus junquilleus). Капелюшок в діаметрі досягає до 16 сантиметрів, іноді до 20 сантиметрів. Молоді екземпляри мають капелюшок опуклої форми, з дозріванням він стає плоским. Колір жовто-коричневий, в суху погоду матовий, у вологу – виділяє слиз. М’якуш яскраво-жовтий, при зрізуванні синіє. Ніжка бульбо-подібна. Їстівний.
 9. Корінний боровик (Boletus radicans). Капелюшок в діаметрі може досягати до 30 сантиметрів. Має опуклу форму. Колір білувато-сірий, іноді із зеленим відтінком. Ніжка у вигляді циліндра. М’якуш білуватий, при зрізі синіє. Гіркий та неїстівний.
 10. Боровик королівський (Boletus regius). Капелюшок в діаметрі досягає до 15 сантиметрів. У кольорі переважає червоний відтінок. Їстівний.
 11. Боровик ле Галь (Boletus legaliae). Капелюшок в розмірі досягає до 15 сантиметрів. Має рожевий колір з помаранчевим відтінком. М’якуш білий або жовтуватий, при зрізі синіє. Приємно пахне. Отруйний гриб.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 12. Боровик пороспоровий (Boletus porosporu). Капелюшок в діаметрі досягає до 8 сантиметрів, має форму подушки або кулясту. Колірна палітра коричнева, іноді з сірим відтінком. М’якуш щільний, пахне фруктами. Їстівний.
 13. Боровик прекрасний (Boletus pulcherrimus). Капелюшок в діаметрі досягає до 25 сантиметрів. Колір коричневий, іноді з оливковим відтінком. Ніжка роздута, м’якуш жовтий. Отруйний.
 14. Боровик дівочий (Boletus appendiculatus). Капелюшок в діаметрі досягає до 20 сантиметрів. Колір жовтувато або червоно-бурий. М’якуш лимонного відтінку, досить щільний. Приємний на смак та аромат. Їстівний.
 15. Боровик рожево-пурпурний (Boletus rhodopurpureus). Капелюшок в діаметрі досягає до 20 сантиметрів. Забарвлення завжди нерівномірне, з переважанням рожевих і оливкових відтінків. При натисканні з’являються сині плями. Ніжка циліндрична. У молодого гриба лимонний м’якуш, який при зрізі набуває синього відтінку, потім винного. Солодкуватий присмак, злегка фруктовий аромат. Отруйний.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 16. Боровик рожево-шкірний (Boletus rhodoxanthus). Капелюшок в діаметрі досягає до 20 сантиметрів, дозріваючи набуває форми подушки. Колірна палітра коричнево-сіра, іноді буває жовтий наліт. М’якуш щільний. Практично не має смаку та аромату. Отруйний.
 17. Боровик Фехтнера (Boletus fechtneri). Капелюшок в діаметрі досягає до 15 сантиметрів. У дорослого гриба плоска форма. Колір сріблясто-білий, іноді блищить. М’якуш щільний, білий. Їстівний.
 18. Дубовик Келе (Boletus queletii). Капелюшок в діаметрі досягає до 15 сантиметрів, роздутий. Колір жовтувато-коричневий. М’якуш жовтий, при зрізі миттєво синіє. Запах слабкий, смак кислуватий. Умовно-їстівний.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 19. Дубовик крапчастий (Boletus erythropus). Капелюшок в діаметрі може досягати до 15 сантиметрів, рідше до 20 сантиметрів. Колірна палітра різноманітна, від коричневого до червоного та навіть чорного. Ніжка діжко-подібна. М’якуш щільний, яскраво-жовтий, при зрізуванні синіє. Умовно-їстівний.
 20. Дубовик звичайний (Boletus luridus). Капелюшок в діаметрі досягає до 15 сантиметрів, іноді до 20 сантиметрів, дорослий гриб має форму подушки. Колір коричнево-жовтуватий, іноді зустрічається сірий. Ніжка булаво-подібна. Їстівний.
 21. Моховик червоний (Xerocomus rubellus). Капелюшок в діаметрі досягає до 9 сантиметрів. Форма підвушко-подібна, колір вишневий з бурим відтінком. Ніжка циліндрична. Умовно-їстівний.
 22. Гриб напівбілий (Boletus impolitus, жовтожебрик). Капелюшок в діаметрі досягає до 20 сантиметрів, форма розпростерта. Забарвлення може бути білим з оливковим відтінком, або глинистим з рудим відтінком. Ніжка циліндрична. М’якуш ясно-жовтий, щільний. Присмак солодкуватий. Їстівний.

Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Схожі види боровика: боровик гриб з корінням, напівбілий, каштановий гриб, жовчний гриб, маслюк перцевий.

Склад, шкода та користь

Хімічний склад грибів дуже багатий. Він містить в собі вуглеводи і клітковину, білки і жири, вітаміни груп Е і В, кальцій і фтор, цинк і фосфор, натрій і йод, магній і аскорбінову кислоту, залізо і зольні з’єднання, калій.
У боровиках білки високого засвоєння, але завдяки наявності хітину, вони недостатньо добре засвоюються. Щоб цього уникнути, гриби рекомендується засушувати.

Лікувальні властивості

 • Як вже говорилося, у боровиках містяться вуглеводи. Саме бета-глюкаонат є найсильнішим антиоксидантом. Він зміцнює імунітет людини, захищає організм від бактерій та вірусів, токсинів, грибкових захворювань.
 • Наявність у складі лецитину приносить користь при атеросклерозі. Якщо точніше, саме цей компонент не дає бляшкам холестеринів утворюватися на стінках судин.
 • У медицині з боровика виготовляють спеціальний порошок, який застосовується при недокрів’ї.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 • Приводять в норму рівень гемоглобіну за допомогою порошку з грибів.
 • Боровик рекомендований для зниження ваги, оскільки має низьку калорійність та сприяє розщеплюванню жирів.
 • Боровики допомагають позбавитися від хронічної втоми.
 • Привести в порядок нервову систему, позбавити від безсоння допоможе настоянка з гриба.
 • Рибофловін несе відповідальність за ріст нігтів, зміцнюючи їх. Цей компонент позитивно впливає на роботу щитовидної залози.
 • Регулярне вживання боровика допоможе боротися з онкологічними захворюваннями.
 • Гриби мають тонізуючий, протизапальний, проти інфекційний та ранозагоюючий ефект.

Повністю бути впевненим у безпечності грибів не варто. У їжу можна вживати тільки ті гриби, які були зібрані в екологічно чистому районі. До того ж, цю справу краще довірити досвідченому грибникові, оскільки боровики легко сплутати з отруйними видами.

Протипоказання до вживання

 • Не можна давати діткам до 3-х років. У їх організмі ще не виробляється фермент, здатний перетравлювати таку їжу. І навіть якісний гриб може завдати шкоди.

  Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

 • З уважністю до боровиків повинні відноситися люди, у яких наявні проблеми з нирками або печінкою.

Гриби – це важка їжа, тому не можна переїдати, і тим більше вживати на вечерю.
Спосіб зберігання боровиків нескладний. Найоптимальніший варіант – сушка, саме у такому вигляді в грибах залишається максимум корисних компонентів. Також їх можна солити і маринувати. Можна перетерти гриби в порошок, і додавати в різні страви.

Рецепти приготування

Ми вже розібралися, їстівний чи ні гриб боровик. Тепер поговоримо як смачно його приготувати.

Суп з боровиками та сиром

Для приготування знадобиться:

 • Картопля – 350 грам.
 • Боровики – 200 грам.
 • Сир плавлений – 2 штуки.
 • Цибуля – половина голівки.
 • Морква – одна (невеликого розміру).
 • Олія та спеції.

Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Приготування крок за кроком:

 • Гриби очищаємо, промиваємо, нарізуємо, на пів години кладемо в киплячу воду.
 • Додаємо нарізану картоплю.
 • Додаємо засмажку з цибулі та моркви.
 • За 7 хвилин до повного приготування, додаємо натертий сир.
 • Додаємо спеції, сіль.

Дати настоятися під кришкою декілька хвилин. Гриби і сир – це завжди вигідне поєднання.

Ризотто з боровиками

Для приготування знадобиться:

 • Боровики – кілограм.
 • Олія вершкова – 200 грам.
 • Сир твердих сортів – 200 грам.
 • Бульйон – 2 літри.
 • Часник – декілька зубчиків.
 • Біле вино (сухе) – 250 грам.
 • Рис (нешліфований і не пропарений) – 3 склянки.
 • Морква – штука.
 • Цибуля – голівка.
 • Спеції та сіль.
 • Корінь петрушки.

Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Приготування крок за кроком:

 • Боровики, моркву і корінь петрушки нарізують, з інгредієнтів варять бульйон.
 • На гарячій пательні обсмажують рис. Коли він вбере олію, додають вино.
 • Через декілька хвилин, вводять бульйон. (на висоту двох пальців). Тушкувати близько 20 хвилин, до випару бульйону.
 • На окремій пательні обсмажити часник на вершковому маслі.
 • На олії після часнику смажити гриби, доки не з’явиться золотиста кірочка. Додати нарізану цибулю та спеції.
 • Додати гриби до рису, накрити кришкою, і томити на повільному вогнику ще хвилин 10.
 • Перед закінченням приготування додають натертий сир, нарізану зелень. Перемішують. Дають настоятися декілька хвилин під закритою кришкою.

Напрочуд смачне ризотто готове!

Цікаво знати

Щоб ще хотілося додати про боровики:

 • Вони вважаються найбільшими з грибів. Окремий екземпляр може мати вагу до 6 кілограм (при цьому термін плодоносності не більше 7 діб).
 • У народі є цікава прикмета, якщо в лісі “пішли” мухомори, можна вирушати за боровиками.
 • Боровики легко відшукати по наявності великої кількості мурашок. Вони полюбляють будувати свої будиночки біля грибниці.

Гриб боровик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Якщо ви захочете вирощувати боровики, то вам доведеться зіткнутися з труднощами. В силу їх біологічних особливостей, оптимальне місце для зростання – це прикорнева система дерева. Ви можете їх посадити біля дерев, або спершу висадити у себе на ділянці достатню кількість дерев, а тільки потім гриби.

Є декілька способів вирощування:

 1. Перенести з лісу викопану грибницю та посадити її на своїй ділянці.
 2. Вимочити гриби у воді 24 години, гарненько переміщати і процідити. Ця вода містить спори. Її слід вилити під дерева.
 3. Подрібнити капелюшки перезрілого боровика та перемішати із зволоженим ґрунтом. Через рік з’являться перші грибочки.

 

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 1