Гриби

Гриб підосиновик – корисні властивості, протипоказання і рецепти

Гриб підосиновик відомий усім і його навряд чи можна переплутати з отруйним. Зазвичай такі гриби зустрічаються в листяних, хвойних або змішаних лісах. У таких місцях практично скрізь знаходитися його міцелій. Відноситься до роду обабок, так називають в народі, і може рости як один, так і групами.
Коли ростуть підосиновики? З червня до кінця осені його можна знайти в усіх лісах України. Про те, де конкретно росте цей поширений гриб, знає кожен досвідчений грибник, частіше він розташовується під молодими осиками. Tylopilus chromapes – тилопил або гірчак, відноситися до сімейства болетових. Їх нескладно переплутати з білими грибами.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Опис гриба

Leccinum piceinum – їстівний або ні? Як виглядає гриб? Які його риси і характеристики? Ці питання виникають у грибників початківців. У підосиновика круглий капелюшок, що нагадує сферу, в розмірах він може досягти і до 30 сантиметрів, але є випадки, коли він розростався і більше. Капелюшок твердо закріплений на ніжці. На дотик оксамитовий, м’який і опуклий. Забарвлення може бути червоним, жовтим, помаранчевим, червоно-бурим або жовто-бурим. М’якуш підосиновика білий, але після зрізу синіє.

Ніжка досягає в довжину до 20 см, а в товщину 5 см по діаметру. Схожі види грибів з підосиновиками – це білі, вони точно також обробляються і застосовуються. Для сушки не рекомендується брати гриби великих розмірів, оскільки їх структура не щільна, і вони можуть швидко зіпсуватися. Відмінність грибів від неїстівних полягає в тому, що губчастий шар має інше забарвлення, наприклад червоне, жовте або рожеве, а на ніжці сіточка червоного або помаранчевого кольору. Неправдивий або неїстівний красноголовик нескладно відрізнити від їстівного, він відразу помітний навіть недосвідченому оку.

Краще засвоєння підосиновиків відбувається після ретельної їх обробки і подрібнення. Так організм отримає більше корисних речовин. Суп з сушених грибів виходить дуже смачним, поживним та калорійним.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Види підосиновиків

У підосиновиків різні назви, залежно від їх зовнішнього вигляду, у тому числі кольори капелюшка. Їх нескладно поплутати з білими грибами, адже за формою вони схожі. Але все таки, щоб не було сумнівів, що саме це той гриб, потрібно мати деякі знання.

Leccinum aurantiacum – підосиновик червоний

У цього гриба повністю червоний капелюшок. Під час його росту міцелій переплітається з коренями дерев, наприклад осики або берези. Його розмвр досягає 30 см, ніжки – до 15см. На ніжці лусочки сірого кольору, темніють при дозріванні.

При зрізі гриба на ніжці з’являється синьо-сірий відтінок. Зустрічається гриб, практично на усій території України. Як правило, його можна виявити між осик. З червня до кінця вересня, за сприятливих умов ці гриби нескладно виявити.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Leccinum versipelle – підосиновик бурий

Цей вид гриба називається обабком різношкірним. Його капелюшок помаранчевого кольору, зазвичай він росте біля беріз, але шукати його слід в змішаних лісах серед ялин, беріз або осик. Ці гриби зустрічаються в лісосмузі з помірними кліматичними умовами. Розміри капелюшка досягають 15 см, ніжки – 22 см.

Ніжка покрита лусочками, і колір її поступово змінюється на чорний. Капелюшок має буро-жовтий або помаранчевий відтінок. Місце зрізу починає рожевіти, а після синіти або набуває фіолетового кольору.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Фото бурого підосиновика.

Leccinum percandidum – підосиновик білий

Це дійсно рідкість і диво, якщо вам трапиться саме такий гриб. Не так давно він був занесений в Червону книгу. Росте в змішаних або хвойних лісах. У засушливу погоду росте між осиками. Полюбляє вологу. З часом дозрівання, капелюшок стає сірим, а згодом коричневим. Досягає розміру 25 см. М’якуш при зрізі синіє або чорніє. Ніжка має кремовий колір і досягає висоти 20 см.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Фотографія білого підосиновика.

Leccinum quercinum – обабок дубовий

Як не дивно, цей гриб має безліч подібностей з підберезником, проте росте серед дубів. Колір капелюшка зазвичай коричневий з помаранчевим відтінком, в діаметрі досягає 15 см. Ніжка по висоті буває до 15 см, а завтовшки до 3 см, з лусочками червоно-коричневого відтінку.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Обабок дубовий під листям.

Harrya chromapes – підосиновик фарбована ніжка

Це унікальний екземпляр він ні краплі не схожий на своїх родичів. Капелюшок у нього рожевого кольору і трохи опуклий. На ніжці червоні лусочки. В цілому гриб рожевого кольору, а внизу можна виявити жовтий відтінок. Гриб зростає в хвойних або в змішаних лісах.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Фото підосиновика з фарбованою ніжкою.

Leccinum vulpinum – сосновий або ялиновий підосиновик

Саме по собі назва говорить, що гриб любить рости в соснових лісах. Капелюшок буро-червоного кольору, поверхня суха та оксамитова. Діаметр досягає 15 см. Висота ніжки до 15 см, а товщина до 5 см При зрізі м’якуш синіє, а згодом чорніє. Росте у вологих місцях.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Сосновий підосиновик.

Гриб чорно-лускатий.

Цегляний відтінок капелюшка з червоно-помаранчевою ніжкою. Має відмінність від інших видів аналогічних грибів. Шкіра його оксамитова, але з часом стає гладкою. Діаметр капелюшка до 12 см, а висота ніжки до 20 см Лусочки рудуваті. При зрізі гриба м’якуш чорніє, а згодом стає фіолетового кольору.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Фотографія чорно-лускатого.

Користь підосиновика

В грибах міститься багато рідини – більше 85% тому, після сушки від втрачається більша частина гриба. Останнє число відсотків, можна віддати білкам, жирам, клітковині та вуглеводам. У грибах ще додатково є мінеральні речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності людини.

Харчову цінність складають білки та амінокислоти, адже вони є найважливішими для організму. Кількісний показник білків і амінокислот залежить місця зростання грибів і від способу приготування.

Хімічний склад цього унікального гриба: вітаміни, групи В, аскорбінова кислота, РР, бета-каротин. Калорійність на 100 грамів продукту – всього 31 кКал, його можна вживати тим, хто дотримується привильного харчування.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Шкода

Як і від усіх інших продуктів харчування у підосиновика є ще і негативні якості. Не можна вживати гриби у великій кількості людям у віці, а також маленьким дітям. При захворюваннях органів травлення рекомендується обмежити кількість вживаних грибів. За наявності алергічних проявів або індивідуальної непереносимості, теж варто бути уважними.
Усім іншим категоріям людей, гриби вживати можна і потрібно, головне в помірних кількостях.

Як застосовують підосиновик?

Застосування гриба в медицині

Лікувальні властивості підосиновика відомі вже давно і цим даром природи користувалися наші предки. Гриби завжди займали одне місце поряд з травами та ягодами. Знахарі тримали в секреті рецепти свого зілля. Але в сучасності стало відомо, що раніше за допомогою грибів лікували пухлини на губах, типу герпесу. Непогано зарекомендував себе гриб і при лікуванні від обморожень.

Екстракт готували універсальним методом і зберігали в закритій ємності декілька днів, після чого лікувальні властивості гриба посилювалися. Соком з грибів лікували різні поранення, оскільки у нього є властивість загоювати рани. Нині гриб застосовується в лікарських препаратах для зцілення від наступних патологій:

 • наявність бляшок в судинах, у тому числі атеросклероз судин головного мозку;
 • наявність утворень як злоякісних, так і доброякісних;
 • дисбактеріоз кишечника;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту різного типу;
 • стан депресії;
 • розлади нервової системи;
 • зниження рівня опору організму до вірусних інфекцій;
 • для поліпшення зовнішнього шару епідермісу, особливо обличчя та зони декольте.

Гриби використовують у вигляді настоянок або порошків. При цьому важливо відмітити, що застосовуються для лікування тільки капелюшки.

Рецепт приготування спиртової настоянки:
Відрізати капелюшки, промити і трохи підсушити на свіжому повітрі. Потім накласти їх у банку щільно, до самого верху. Можна залити горілкою, розведеною спиртом або Кагором. Залишити на 2 тижні в теплому, але темному місці. Настій обов’язково процідити після витримки, а гриби слід віджати.

Зберігати рекомендується в холодильнику. За 30 хвилин до їди можна приймати по 4 рази день, приготувати розчин з розрахунку 2 столових ложки на половину склянки води. Курс лікування повинен складати не менше місяця, не забороняється приймати і в якості профілактики. Після такого лікування налагоджується робота шлунку і кишечника, внаслідок чого підвищується настрій і покращується зовнішній вигляд.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Вирощування

Сьогодні не обов’язково періодично відвідувати ліс для того, щоб знайти гриби. Можна зайнятися і самостійним вирощуванням. Для цього потрібно приготувати міцелій, тобто подрібнити капелюшок і підсушити. Підготувати грядку з чорноземом і гноєм, а якщо грунт суглинний, то слід внести в нього і пісок. Отриманий міцелій рівномірно розкласти і періодично поливати. Можна чекати урожай.

Заготівля на зиму

Час збирання грибів – впродовж усього сезону. Зазвичай підосиновики з’являються, коли грунт вологий, і температура зовнішнього повітря від 15 градусів. Leccinum aurantiacum (підосиновик червоний) можна заготовити на зиму. Гриби сушать, маринують або просто засолюють.
Для сушки обабок червоношкірий, розрізають удовж і укладають в електричну сушарку, підтримують певну температуру і час, вказаний на цьому пристрої.

Можна робити сушку і природним чином, головне, що б приміщення було провітрюване і туди не потрапляли сонячні промені. Звичайно, це складніше, оскільки в грибах, Leccinum chromapes, можуть швидко з’явитися черв’яки.

Як маринувати підосиновики? Для маринування краще всього підібрати грибки невеликого розміру. Спершу необхідно очистити гриби від лісового сміття, потім промити і залишити в злегка підсоленій воді, вимочувати приблизно півгодини. Після закінчення цього часу, слід акуратно укласти підосиновики в банки, при цьому перекладаючи часниковими зубчиками.

Приготувати маринад, з розрахунку на літр води покласти по 2 ст.л. цукрового піску і солі, перець чорний горошком за смаком. Після закипання розлити отриману рідину в банки і додати оцет, з розрахунку на банку столова ложка. Закрити поліетиленовими кришками, металевими користуватися не можна, можлива реакція окислення і гриби швидко зіпсуються.
Способи зберігання вибираються виходячи з можливостей зберігання.

Leccinum atrostipiatum можна також заморожувати. Для цього необхідно гриби почистити і промити, потім трохи підсушити природним способом і розкласти по пластикових пакетах. Заморожування повинне відбуватися в морозильній камері сучасного холодильника.

Найпростіша заготівля грибів, методом засолювання.

Гриби чистять, миють трохи підсушують, розкладають в неметалеву ємність, пересипавши сіллю. Додають спеції за смаком. Це сухий спосіб, а можна гриби залити розчином, прокип’яченим з сіллю, приготованим з розрахунку на літр води 2 ст.л. солі. Через тиждень можна споживати.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Рецепти приготування

Споживати гриби, можна, в смаженому, тушкованому та вареному вигляді.

Суп з підосиновиків.

Найпростіше – це приготувати суп.

Перелік інгредієнтів:

 • 1,5 літра води;
 • 0,3 кг грибів;
 • 0,2 кг картоплі;
 • 2 ст.л. рослинної олії;
 • 2 середніх цибулини;
 • 1 морквина середнього розміру;
 • сіль,перець, зелень та інші приправи за смаком;
 • сметана або майонезний соус для подачі на стіл.

Проварити приблизно 15 хвилин після закипання. Додати овочі: картоплю, моркву, цибулю, заздалегідь обсмажені на пательні з рослинною олією. Суп посолити за смаком, поперчити. Зняти з вогню, і залишити на плиті, накривши теплою тканиною, на чверть години. Подавати на стіл із сметаною або майонезом. Скільки варити гриби? В цілому, час варіння складає 20 хвилин, цього цілком достатньо. Смачного.

Як готувати смажені гриби з картоплею?

 • Перелік продуктів: гриби – 5000 грамів;
 • Картопля 1 кг;
 • Сіль, перець, зелень за смаком;
 • Рослинна олія 5 ст. ложок.

Гриби промивають і дрібно нарізують, підсмажують на пательні з рослинною олією, протягом 10 хвилин. Підготувати картоплю, нарізавши її соломкою та додати в ту ж ємність. Додати сіль та перець за смаком, можна додати будь-яку свіжу зелень.

Борщ з грибами.

Дуже смачним виходить борщ з підосиновиками.
Для цього готують:

 • Буряк – 1 штука середнього розміру;
 • Морквина – 2 штуки невеликого розміру;
 • Капуста – 200 грамів;
 • Цибуля – 3 невеликі за розміром голівки;
 • Рослинна олія 2 столових ложки;
 • Гриби – 300 грамів;
 • Картопля – 3 штуки середнього розміру.

Заливають в каструлю воду 1,5 літра, ставлять на вогонь і дочекавшись кипіння додають дрібно нарізані гриби, проварюють. Через 10 хвилин слід додати овочі. Щоб борщ мав аромат, овочі рекомендується підсмажити в рослинній олії, тобто цибулю, капусту, моркву і буряк нарізувати, чим дрібніше, тим краще, і підсмажити на пательні.

Смажити недовго, при цьому помішувати. Підсмажені овочі додати в каструлю і продовжити вирити. Потім посолити поперчити та додати зелень за смаком. Можна додати в борщ трохи м’яса, це теж надає особливого смаку. Після завершення варіння, загорнути каструлю теплою тканиною і залишити на 15 хвилин. Також можна додати пару столових ложок оцту. Борщ буде кислуватим, це теж багатьом подобається.

Пиріжки з сушеними грибами.

Приготувати дріжджове тісто приблизно 1 кг. Начинка для пиріжків: сушені підосиновики розмочити протягом години, при цьому вода має бути трохи теплою. Гриби пропустити через м’ясорубку зі свіжою капустою. Капусту брати з розрахунку 1: 1 відношенню до грибів. Начинку посолити, поперчити, додати три столові ложки розтопленого вершкового масла. Все перемішати.

Потім приготувати періжки. Їх можна смажити або пекти,це залежить від побажань. Краще всього підійде рослинна олія. Смажені виходять дуже смачними, але їх їсти не рекомендується людям із захворюваннями травної системи, для цього краще підійдуть печені. Подавати на стіл можна з молоком або чаєм з трав. Це буде дійсно смачно, і ви відчуєте дари від природи.

Гриб підосиновик - корисні властивості, протипоказання і рецепти

Висновок

Підосиновик не лише смачний, але і корисний гриб. Його практично куштували усі. Можна приготувати з нього багато дивовижних речей. Це буде не лише корисно для організму, а ще і допоможе зберегти сімейний бюджет. Збір грибів теж доставляє приємні враження, зазвичай досвідчені грибники не втомлюються, шукати гриби по лісу цілими днями, а навпаки це зайняття дає насолоду. Адже і в цьому, полягає здоровий спосіб життя.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 10 = 19