Інші продукти

Як виростити чайний гриб вдома самостійно

З чайного гриба виходить тонізуючий і корисний напій. Чи можна його виростити самостійно в домашніх умовах? В статті розповідається про те, що таке чайний гриб, як його ростити і які властивості має приготований з нього напій.


Як виростити чайний гриб вдома самостійно: Pixabay

Особливості чайного гриба і секрети його вирощування

У Китаї з давніх пір використовують чайний гриб для приготування енергетичного напою комбучі. Сьогодні він займає почесне місце на столі любителів екзотики по всій Європі.

Що таке чайний гриб

Чайний гриб (японський гриб, маньчжурський гриб), або медузоміцет, – це симбіоз дріжджового грибка з бактеріями. Вони створюють велику колонію, яка у вологому середовищі стає схожою на живу медузу. У верхній частині гриба утворюється щільна блискуча плівка, а в нижній частині – паростки у формі звисаючих ниток. Чайний гриб росте в умовах бродіння і окислення. У чайному грибі живуть два види бактерій. Одні перетворюють етиловий спирт, який утворюється при зброджуванні цукру дріжджами, в оцтову кислоту, інші – в глюконову кислоту.

За смаком напій з гриба нагадує квас або лимонад, який міняється завдяки фруктовим і трав’яним добавкам.

Вітамінний напій на основі чайного гриба:

 • підтримує здорову мікрофлору кишечника і підвищує імунітет;
 • знижує рівень “поганого” холестерину і підтримує роботу серцево-судинної системи;
 • уповільнює розщеплювання вуглеводів.

Клінічних досліджень проведені недостатньо, щоб підтвердити терапевтичну ефективність чайного гриба.

Переважно напій з чайного гриба приймають по одній склянці 2 − 3 рази в день окремо від їжі не більше 2 тижнів. Дітям напій краще не давати, щоб не викликати побічні реакції організму.


Вітамінний напій на основі чайного гриба: Needpix

Правила і секрети вирощування чайного гриба

При ферментації дріжджовий гриб виробляє оцтову кислоту. Щоб напій зберігав свої корисні властивості, а гриб добре розвивався, дотримуйтеся правил:

 1. Використайте для вирощування гриба скляну стерилізовану тару. Медузоміцет виробляє кислоту і вступає в хімічну реакцію з металевими поверхнями.
 2. Заливайте дріжджовий гриб чаєм кімнатної температури.
 3. Готуйте напій з чайного гриба впродовж 5 − 10 днів в теплому темному місці при температурі 22 − 25 °С. Банку накрийте марлею, щоб всередину проникало повітря.
 4. Промивайте гриб теплою кип’яченою водою і заливайте новим розчином кожні 3 − 4 дні влітку, зимою – через 5 − 6 днів.
 5. “Підгодовуйте” чайний гриб невеликою кількістю цукру, додаючи його у відвар.
 6. Розділяйте старий гриб на частини, коли шар досягне 9 см Відділений шар перекладайте в іншу ємність для розмноження. Щоб не порушити симбіоз гриба з бактеріями, не можна рвати і різати гриб.
 7. Вирощуйте молодий чайний гриб 2 місяці. Коли у банці утворюється світло-коричнева “медуза”, дістаньте її, промийте прохолодною кип’яченою водою і помістіть в чисту ємність для виготовлення напою по рецепту.
 8. Зберігайте гриб при переміщенні в іншу банку в тому положенні, в якому він сформувався. Якщо гриб перевернути, на його поверхні з’явиться пліснява.
 9. Помістіть гриб на тривале зберігання в холодильник. Гриб “засне” на потрібний час і відновить ферментацію після переміщення в тепле середовище.

Способи вирощування чайного гриба

Чайний гриб можна вирощувати різними способами. Залежно від рецепту приготування напій міняє смак і аромат.

З яблучного оцту

Для виготовлення напою використайте натуральний яблучний оцет без додавання пекарних дріжджів і консервантів. Чайний гриб вирощуйте так:

 1. Залиште пляшку з яблучним оцтом в темному теплому приміщенні на 2 місяці, поки осад не випаде на дно.
 2. Приготуйте чорний чай, додайте 1 ст. л. цукру, охолодіть до кімнатної температури.
 3. Перелийте оцет в чисту скляну ємність, залийте чаєм.
 4. Залиште закваску в теплому затіненому місці на 2 тижні. На поверхні рідини утворюється тонка плівка. Це і є чайний гриб.

Перемістіть молодий гриб в іншу ємність, залийте свіжим, прохолодним чаєм. Залиште його на 7 тижнів, поки “медуза” виросте і забезпечить процес ферментації напою.


Чайний гриб вирощують на яблучному оцті: Pixabay

З шматочка материнського медузоміцета

Найпростішим способом вирощування чайного гриба в домашніх умовах вважається відділення шматочка від материнського тіла. Його можна знайти у знайомих або замовити в торговій мережі.

Для вирощування нового гриба зробіть такі кроки:

 1. Відокремте шматок гриба від материнської основи.
 2. Промийте гриб теплою кип’яченою водою і покладіть в чисту банку.
 3. Приготуйте чай з розрахунку 2 ст. л. заварки на 1 л окропу. Процідіть напій, додайте 50 г цукру і остудіть.
 4. Залийте на ⅔ гриб у банку солодким чаєм. Накрийте банку марлею і поставте в тепле темне місце на 7 днів. Підтримуйте температуру не нижче 22 °С.

Через тиждень приємний тонізуючий напій готовий. Злийте його і вживайте порційно. Гриб залийте новою порцією холодного чаю.

З чайної заварки

Вирощуйте дріжджовий гриб із звичайної заварки. Використовуйте для приготування напою крупнолистий чорний або зелений чай без ароматизаторів і добавок.

Дійте так:

 1. Засипте в заварник 5 ст. л. сухого чаю і залийте 0,5 л окропу. Настоюйте, доки рідина охолоне.
 2. Процідіть чай через марлю в скляну банку. Додайте 7 ст. л. цукру і перемішайте.
 3. Накрийте шийку посуду марлею і помістіть місткість в тепле темне місце.
 4. Залиште банку з чаєм на 2 місяці. На поверхні рідини поступово формується тонка плівка чайного гриба (до 1 мм).

Перемістіть молодий чайний гриб в інший посуд, залийте свіжим холодним чаєм і продовжуйте вирощувати до дорослого стану ще 7 тижнів.


Чайний гриб з чайної заварки: Needpix

З шипшини

Ягоди шипшини сприятливо впливають на зростання дріжджового грибка. Щоб він добре розвивався, готуйте напій в такій послідовності:

 1. Промийте термос його кип’яченою водою.
 2. Помістіть в нього 4 ст. л. ягід шипшини, залийте 0,5 л окропу.
 3. Закрийте щільно термос кришкою і настоюйте 5 днів.
 4. Заваріть чай (1 ст. л. заварки на 250 мл окропу). Додайте 5 ст. л. цукру, перемішайте і залиште на 24 години. Процідіть рідину через марлю.
 5. Перелийте настій шипшини в чисту скляну банку. Додайте холодний чай.
 6. Закрийте шийку банки марлею і поставте рідину в тепле темне місце на два місяці. Стежте за появою тонкої плівки на поверхні, щоб вчасно переселити чайний гриб в іншу ємність.

Технології вирощування чайного гриба в домашніх умовах дозволяють отримати медузоміцет без особливих зусиль. Вирощений гриб стане основою для вітамінного тонізуючого напою у будь-яку пору року. Зростаючу “медузу” при правильному догляді завжди можна розділити на частини і подарувати гриб родичам і сусідам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *