Інші продукти

Яке шампанське смачне: як вибрати напій на Новий рік

Шампанське – незмінний атрибут урочистого столу. Його вартість може коливатися від декількох сотень гривень до сотень і тисяч доларів. Як правильно вибрати святковий напій і чому шампанське не може бути радянським?

Шампанське розливають по келихах: Unsplash

Шампанське: що це таке і які бувають види

За звичкою жителі пострадянського простору називають шампанським будь-яке ігристе вино. Вводить в оману споживачів і відповідну назву на етикетці. Проте сьогодення шампанське робиться тільки у Франції.

Що таке шампанське

Шампанське – це ігристе вино, яке робиться виключно у французькому регіоні Шампань. Тому схожі на шампанське ігристі вина в різних країнах і регіонах Європи мають свої власні назви. Навіть у сусідніх французьких регіонах Бургундії, Бордо, Ельзасу і Лангедока ігристе вино називають креманом, італійські варіанти – франчакортою і асти, а іспанську версію називають кава.

Сьогодення шампанське виходить завдяки процесу “шампенуа” – вторинного бродіння вина в пляшці. Спочатку його роблять за звичайною методикою з дещо недозрілого винограду. По правилах для виготовлення шампанського підходять тільки виноградні сорти “шардоне”, “Пино нуар” і “Пино менье”, рідше – “Пино блан”, “Пино гри”, “Пти мелье” і “арбан”.

Що таке шампанське: Unsplash

Базове вино купажируют з іншими сортами (окрім вінтажних видів, тобто зроблених тільки з одного сорту винограду і витриманих не менше 3 років) і залишають бродити в закупорених пляшках з дріжджами і цукром. Після мінімум річної витримки пляшки проходять процес ремюажа, під час якого вони щодня обертаються на невеликий кут, поки не досягнуть положення “догори дном”.

В процесі ремюажа увесь осад збирається біля шийки, з якої віддаляється шляхом тимчасового розкупорення пляшки – дегоржажа. Якщо не проводити ремюаж і дегоржаж, шампанське буде каламутним, з осадом.

Які є види шампанського?

Шампанське можна класифікувати на підставі декількох характеристик. Залежно від часу витримки і вмісту цукру шампанське ділять на сорти:

  • doux – солодке;
  • demi – sec – напівсолодке;
  • sec – напівсухе;
  • extra sec – экстра-полусухое;
  • brut – брют;
  • extra brut/brut nature/brut zero – екстра брют / брют-кюве.

Залежно від кількості сортів винограду, які були використані для виробництва конкретного напою, шампанське ділять на вінтажне і невінтажне. Вінтажне, або мілезимове, вино робиться з винограду тільки одного сорту і не змішується з іншими.

Виробництво такого шампанського можливе тільки після особливо вдалих урожаїв і трапляється раз в декілька років, тому вінтажне шампанське цінується значно вище. У менш вдалі роки змішується вино з трьох сортів винограду з використанням резервного вина минулих років.

Шампанське розрізняється залежно від його кольору:

  • з сорту “шардоне” не роблять шампанське blanc de blancs (‘білий з білого’);
  • з червоних сортів винограду виходить шампанське blanc de noirs (‘білий з чорного’);
  • при купажуванні червоним вином роблять трояндове ігристе вино.

Яке шампанське смачне? Шампанське класифікується на підставі змісту в нім цукру. Чим більше відсоток цукру, тим більше воно солодке, чим менше цукру або чим слабкіше відчувається солодкість через інші смаки, тим більше воно сухе.

[info-box type=”fact”]Найприємніший смак – солодкий, проте він потребує балансування кислим або гірким смаком. Найсолодший вид шампанського – doux, або солодке шампанське, яке містить більше 50 грамів цукру в літрі напою.[/info-box]

Шампанське: Unsplash

Через те, що чисто солодке шампанське роблять в невеликих кількостях, серед ігристих вин, що містять велику кількість цукру, частіше зустрічаються вина demi – sec (‘напівсухе вино’). Вони утримують від 33 до 50 грамів цукру на літрі. Сухе шампанське sec містить від 17 до 35 грамів, а найсухіше і достатнє популярне шампанське брют – не більше 12 грамів на літр. Також існує рідкісний і дорогий вид шампанського non – dosage або экстрабрют (Extra Brut), який містить не більше 0,3-0,6% цукру.

Як вибрати хороше шампанське

Шампанське асоціюється зі святковими і успішними моментами в житті. Ігристе вино – частий гість на новорічному столі або п’єдесталі для спортивних призерів.

Як вибрати шампанське?

Для виняткових святкових днів або урочистостей можна вибирати настільки дороге шампанське, наскільки зможете собі дозволити. Оскільки справжнє ігристе вино з Шампані – недешеве задоволення, слід розуміти, за якими ознаками його відрізнити від іншого алкоголю і як не заплатити велику суму за продукт низької якості.

Зверніть увагу, що тільки вироблене в провінції Шампань шампанське може мати на етикетці напис “Champagne”. Цією хитрістю скористалися виробники шампанського в Україні і Молдові, які наносять назву напою “шампанське” на пляшку кирилицею, обходячи заборону. Через це досі не згасає міжнародний диспут по захисту географічної назви.

Елітність шампанського залежить від субрегіону або конкретного села, в якому був вирощений виноград або знаходиться винокурня. Найелітніші 17 сіл знаходяться в районі долини Марни і гори Реймс, а їх шампанські вина позначаються словами “grand cru” або “premier cru”. Таке вино може обійтися як в $100 за пляшку, так і значно дорожче. Дорожче шампанське з одного сорту винограду матиме напис “vintage” або “millésime” на етикетці.

Чітко визначитеся з бажаною солодкістю продукту. Якщо не упевнені на усю 100% віддайте перевагу напівсухому demi – sec, інакше солодке шампанське, яке містить багато цукру, може здатися занадто нудотним. Сухий брют, навпаки, може підійти далеко не кожному, але якщо не любите солодкості ігристих вин, такий сорт буде ідеальним вибором.

Зверніть увагу на розмір пляшки залежно від необхідного об’єму. Стандартною пляшкою вважається пляшка об’ємом 750 мл і її часто можна побачити як один з символів святкового столу. Велика пляшка “магнум” об’ємом 1,5 л підійде для великої компанії. Існують також ще більші пляшки, наприклад “ієровоам” (3 л), а монструозні бутлі “навуходоносор” і “мелхиседек” – 15 і 30 л відповідно. У ресторанах часто використовують стандарт пляшки “половина” (375 мл), а для маленьких свят або при комфортному польоті в літаку застосовуються пляшки “чверть” (187,5 або 200 мл).

Яке шампанське смачне і недороге?

Якщо хочете вибрати недороге, але смачне шампанське, віддайте перевагу невінтажним ігристим винам не найелітніших сіл Шампані. Вони забезпечать відмінний смак і хорошу якість без відчутного удару по гаманцю.

Якщо хочеться відчути звичний смак і шиплячі бульбашки на язиці, але не хочеться витрачати більше 1000 гривень, можна придбати не французький аналог шампанського. На казахстанському ринку представлені зарубіжні ігристі вина, наприклад “асти” або “кава”, і гідні вітчизняні святкові алкогольні напої або провина з ближнього зарубіжжя. Звичайно, радянське шампанське – це оксюморон, але якщо готові пити ігристе вино не з Шампані, воно цілком підійде для урочистості.

Яке шампанське смачне і недороге: Unsplash

Ігристі вина з кирилічним написом “шампанське” робляться по прискореному методу Шарму. В ході такого процесу вторинне бродіння відбувається не в пляшках, а у величезних цистернах і після дозрівання розливається під тиском в пляшки. Такий процес дозволяє робити “шампанське” в промислових масштабах без тимчасових витрат на ремюаж і дегоржаж кожної окремої пляшки. З одного боку, цей алкогольний напій поступається за смаковими якостями оригінальному напою з Шампані, з іншою, – він істотно дешевший.

Якщо неодмінно хочете придбати шампанське, зверніть увагу на маркування на етикетці і місце виробництва алкогольного напою. Якщо мета – символічне значення і бажання відчути давно знайомий смак, то сміливо беріть відповідну по бюджету пляшку місцевого ігристого вина.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

× 2 = 12